::به وبلاگ <-دبستانی های شهربیرم-> خوش آمديد :: دبستانی ها:شهر بیرم

دبستانی ها:شهر بیرم
 
لینک دوستان
 

30-24 مهر

 

هفته بهداشت روان

 

گرامی باد

 


دهم اكتبر  روز جهانی بهداشت روان نامگذاری شده است. در ایران هفته پایانی مهر ماه (24 لغایت30 مهر) به نام هفته بهداشت روان نام گذاری شده است.

شعار سازمان بهداشت جهانی برای روز جهانی بهداشت روان در10 اكتبر(18مهر) سال 2009 «

 مراقبتهای اولیه پشتوانه ارتقاء سلامت روان است»، می باشد.

بهداشت روان علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماعی كه تمام زوایای زندگی را در بر می گیرد. سازمان جهانی بهداشت بهداشت روان را قابلیت ارتباط هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب تعریف كرده است.

عناوین روزهای هفته بهداشت روان امسال به ترتیب: سلامت روان وخانواده ، سلامت روان و مراقبت های بهداشتی اولیه، سلامت روان و محیط کار ، سلامت روان و نقش عوامل اجتماعی ، سلامت روان و حوادث، سلامت روان و انگ زدایی ،  سلامت روان و مدارس  ، نامگذاری شده است كه از 24 مهر آغاز وتا 30 مهر ادامه دارد.

سازمان جهانی بهداشت خواستار تخصیص خدمات و سرمایه گذاریهای بیشتر در حوزه سلامت روان است. سلامت روان بعنوان حالتی از سلامتی تعریف شده كه فرد به مدد آن به توانائیهای خود پی می برد، بر استرسهای طبیعی زندگی اش غلبه می كند، می تواند بطور مؤثر و مثمرثمر كار كند و قادر به همكاری با افشار جامعه است.

در حقیقت بهداشت روان را می توان یكی از قدیمی ترین موضوعات به شمار آورد. زیرا بیماری های روانی از زمان های قدیم وجود داشته بطوریكه بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد عقیده داشته كه بیماران روانی را مانند بیماری جسمی باید درمان كرد . تقریبا از سال ۱۹۳۰ (۱۳۰۹ هـ . ش ) یعنی بعد از تشكیل اولین كنگره بین المللی بهداشت روان بود كه این رشته بصورت جزئی از علوم پزشكی درآمد و سازمان های روانپزشكی و مراكز پیشگیری در كشورهای مترقی یكی بعد از دیگری فعالیت خود را شروع كردند.

در سال ۱۹۳۰ اولین كنگره بین المللی بهداشت روان با شركت نمایندگان پنجاه كشور در واشنگتن تشكیل شد و مشكلات روانی كشورها و مسائلی از قبیل بیمارستان ها مراكز درمان سرپایی مراكز كودكان عقب مانده ذهنی و نظایر آن مورد مطالعه قرار گرفت . ولی در ۱۸ سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۸ در سومین كنگره بین المللی بهداشت روان كه در لندن تشكیل شد اساس فدراسیون جهانی بهداشت روان بنیان گذاری شد و در همان سال این فدراسیون به عضویت رسمی سازمان یونسكو و سازمان جهانی بهداشت درآمد بطوریكه این سازمان در ژنو نقش رهبری رسمی فدارسیون جهانی بهداشت روان را به عهده گرفت . از آن تاریخ به بعد هر سال یك جلسه بین المللی و هر چهارسال یكبار كنگره جهانی تشكیل شده و می شود . در نتیه تلاش و كوشش های پیگیر روز ۱۸ فروردین مطابق با هفتم آوریل روز جهانی بهداشت اعلام گردیده در سراسر جهان مسائل بهداشتی كشورها مورد بررسی قرار می گیرد. ضمنا از مسئولین بهداشتی كشورهای مختلف خواسته شده تا برنامه های بهداشت روانی را جزو برنامه های بهداشت عمومی قرار دهند.

در كشور ایران نیز علیرغم آنكه از زمان محمد بن زكریای رازی و بعد ابوعلی سینا به بیماران روانی (دیوانگان آن زمان ) توجه داشته و برای آنها از دستورات مختلف دارویی و روش های گوناگونی همچون تلقین استفاده می كردند ولی بطور رسمی در سال ۱۳۳۶ برنامه های روانشناسی و بهداشت روان از رادیوی ایران آغاز شد و در سال ۱۳۳۸ اداره بهداشت روانی در اداره كل بهداشت وزارت بهداری وقت تشكیل گردید.

توسط جمهوری اسلامی ایران اگرچه از سال ۱۳۱۹ تدریس روانپزشكی در دانشگاه تهران آغاز شده بود با قبول استراتژی و ایجاد شبكه های بهداشتی درمانی در كشور موضوع بهداشت روان به منزله جزء نهم خدمات اولیه بهداشتی پذیرفته شد و درحال حاضر نیز از موضوعات بسیار ضروری در كشور مورد توجه قرار دارد.

[ بیست و هشتم مهر ۱۳۸۹ ] [ 16:14 ] [ نویسنده:پورمحمدآموزگارپایه سوم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آن علم که نافع است آموختنی است/هرسکه که رایج است اندوختنی است/آن زنده که کاری نکند مرده به است/هرشاخه که باری ندهد سوختنی است...
نشاني از تو ندارم اما نشاني ام را براي تو مي نويسم: درعصرهاي انتظار،به حوالي بي کسي قدم بگذار! خيابان غربت را پيدا کن و وارد کوچه پس کوچه هاي تنهايي شو! کلبه ي غريبي ام را پيدا کن، کناربيدمجنون خزان زده و کنارمرداب ارزوهاي رنگي ام! درکلبه را باز کن و به سراغ بغض خيس پنجره برو! حرير غمش را کنار بزن! مرا مي يابي رهگذري بودم که ميگذشت...

سهم من از چشمان تو صداقت و پاکی است و این سهم کمی نیست که خدا برایم در نظر گرفته است . خدا کند هیچ گاه مدیون نگاهت نشوم خدا کند آن گونه که شایسته است تو را راهنما باشم . خدا کند معلم خوبیها باشم .کودکم برایم دعاکن.

پدرم مادرم معلمم

ذهن من باغچه است گل در آن باید کاشت

گر نکاری گل علف هرز در آن می روید

زحمت کاشتن یک گل سرخ

کمتر از برداشتن هرزگی آن علف است

گل بکاریم بیا تا مجال علف هرز فراهم نشود

بی گل آرایی ذهن

آدم آدم نشود


برای استفاده از تمام مطالب این وبلاگ به آرشیو مطالب در هر ماه مراجعه نمایید.

استفاده ازمطالب این وبلاگ باذکرمنبع بلامانع است.

لطفانظریادتون نره...

ایمیل ما:amozesheasas@yahoo.com

مدیروبلاگ:آسیه پورمحمد،آموزگاردبستان حضرت زهرا(س)
امکانات وب
 لوگوي وبلاگ دبستانی ها(شهربیرم)

 كد لوگوي وبلاگ دبستانی ها(شهربیرم)


Powered by WebGozar
ابزار پرش به بالا

 لوگوي وبسایت پاقلات سرزمین نخلهای استوار
TEXT
?

?

?

TEXT
وبلاگ سربازی در دبستان یاسر یعقوبی معلم چهارم
وبلاگ دبستان غنی ورزنه

بابا نان داد

یادداشت های یک معلم ابتدایی


 تلالوء اندیشه


 بهار کودکی

Create your flash banner free online

.

[بیرم کبیر [ اخبار روزانه بیرم
داستان روزانه
ساخت کد موزیک آنلاین